Avrupa Kupasında Neler Oldu?

Bu yıl içinde beklenen en önemli kupa karşılaşmalarından biri Avrupa Kupası’dır. Daha önceden ay yıldızlı takımımızın dört defa katılım sağladığı bu önemli maç karşılaşmaları her zaman için heyecanlı ve eğlenceli bir sürece sizleri katmaktadır. Günümüzde izlenen en farklı ve güçlü rakiplerin bir arada bulunduğu karşılaşmalardan biri olduğunu ifade edebiliriz. Her zaman şampiyon olma azmi ile başladığımız bir karşılaşma durumu olduğu için en çok aradığınız heyecanı da bu maçlardan alabileceksiniz. Milli takımımız en son 1998, 2000 ve 2008 yıllarında bu kupa için ter dökmüştü. 6 yıllık bir aradan sonra tekrardan ele geçirilen bu fırsat sayesinde millet olarak elimizde bulunan hazineleri de keşfedebilmek kolaylaşacaktır. Toplamda 6 tane grup bulunmaktadır. Biz ise bu sene içinde Fransa’da çekilen kura sonucunda D grubuna rast gelmiş durumdayız. Rakiplerimiz ise Hırvatistan, Çek Cumhuriyeti ve İspanya’dır.

Tüm Grupları Öğrenelim

Her grup içinde birbirinden farklı ve güçlü olan takımlar olduğunu söyleyebiliriz.  Genel olarak ilk başta sadece bizim grubumuz kazanmamızı belirleyici faktör olarak görülse de her grup içinde bulunan güçlü takım ilerlediğimiz zaman karşımıza geçecek olan bir etkidir. 6 grup kendi içinde A, B, C, D, E, F olarak sıralanmaktadır. Grupları biraz daha açmak istersek hemen karşımıza şu tablo çıkacaktır:

A Grubu: Arnavutluk, Romanya, Fransa ve İsviçre

B Grubu: Rusya, Galler, Slovakya, ve İngiltere,

C Grubu: Almanya, Polonya, Kuzey İrlanda ve Ukrayna

D Grubu: İspanya, Çek Cumhuriyeti, Türkiye ve Hırvatistan

E Grubu: İrlanda Cumhuriyeti, İsveç, Belçika ve İtalya

F Grubu: Macaristan, Portekiz, Avusturya ve İzlanda

Görüldüğü üzere bu gruplar içinde de birbirine sıkı olarak görülebilecek birçok rakip ve takım bulunmaktadır. Zamanla alınmış olan bu kadar fazla tecrübe sayesinde bazı takımlar kendini ön plana çıkartabilmekte ve diğer tüm takımlardan bir adım önde başlayabilmektedir. Bu turnuvalara katılma konusunda bizim de takım olarak tecrübemiz bulunduğu için 2016 Avrupa kupası grubumuz içinde heyecana yenik düşmeyeceğimizi düşünebiliriz. İlk olarak grupların kendi içinde elenmesi ve en iyi olan 3 takımın çeyrek finale gelmesi sağlanacaktır. Hemen ardından da yarı final ve final olarak adlandırılan karşılaştırmalar sayesinde kupayı kazanan sadece 12 günlük bir serüven sonunda belli olacaktır.

Maçların Detaylarına İnelim

Grupları ve içinde bulunan takımları öğrendiğimize göre şimdi sıra bizim takımın hangi takım ile karşılaşacağı ve saatleri ile yerlerinin ayrıntılarını görmeye gelmiştir. İlk karşılaşmanın 12 Haziran günü saat 16.00’da Paris Parc Des Princes Stadı olduğunu ifade edebiliriz. Buradaki rakibimiz Hırvatistan olacaktır. İkinci rakip ile karşılanma zamanı da 17 Haziran saat 22.00 tarihine denk gelmektedir. Yer ise Nice Allianz Riviera Stadı’dır. Rakibimiz İspanya olacak. Son olarak bu grup içinde karşımıza gelecek olan rakibimiz olan Çek Cumhuriyeti ise bizimle Lens Felix-Bollaert Stadı üzerinde 21 Haziran saat 22.00 sularında karşılaşacaktır. 2016 Avrupa Kupası Gruplar kendini her zaman birbirine rakip gören takımlardan meydana gelmektedir. Elemelerde karşımıza gelmiş olan sonuçlara baktığımız zaman ise Çek Cumhuriyeti, İzlanda, Letonya, Hollanda ve Kazakistan ile aynı grupta yer almıştık. Ve görüldüğü gibi bu takımlar arasından 18 puan almayı başararak en iyi üçüncü takım olarak finallere erişme başarısını elde ettiğimizi ifade edebiliriz. 2016 Avrupa kupası gruplar listesi içinde aslında başarı olarak iyi bir alanda olduğumuzu ifade edebiliriz. Tecrübeler ile sabit tutulan bir azim ile daha da başarılı olan sonuçlar alacağımızı söyleyebiliriz.

 

Comments are closed.